8 Vezir Problemi ve VHDL ile Gerçeklenmesi

Mrs. BytÉ > Akademik > Donanım Tanımlama Dilleri > 8 Vezir Problemi ve VHDL ile Gerçeklenmesi

8 Vezir Problemi ve VHDL ile Gerçeklenmesi

Öncelikle uzun bir aradan sonra herkese merhaba, paylaşmak için bazı konular düşünsem de bir türlü yazmaya başlayamama sorunu içerisindeyim. Bu durumu biraz da olsa aşabilmek için ufak bir yazı daha doğrusu video paylaşmak istedim. Başlıktan da anlaşıldığı üzere konumuz 8 vezir problemi ve VHDL ile gerçeklenmesi. VHDL bir donanım tanımlama dilidir ki zaten bu yazıya geldiyseniz bunu biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Genel olarak 8 vezir problemini ise kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz ;

  • 8 vezir probleminde 8*8’lik bir satranç tahtasına vezirlerin birbirlerini tehdit etmeyecek şekilde yerleştirilmesi istenmektedir.
  • Her satır ve sütunda yalnız bir tane vezir bulunabilir ve hiçbiri diğerini tehdit etmemelidir.
  • Bu problemin mümkün 92 çözümü vardır ve simetrik çözümler çıkarıldığında 12 tane çözümü kalmaktadır.
  • 8*8’lik bir satranç tahtasına birbirlerini tehdit etmeyecek şekilde yerleştirilebilecek maksimum vezir sayısı 8’dir.

Tanımımızdan da anlaşılacağı üzere kullanılacak dil ile pek bağdaştırılabilecek bir problem değil. Bu problemin bu dil ile çözümü dersten aldığımız bir ödevdi. Ben ilk olarak yapay zekada bahsedilen sezgisel yöntemler ile çözümünü VHDL ile gerçekleştirmeye çalıştım ama çok uğraşsam da bu pek mümkün olmadı. Daha sonrasında bu dil ile çözebilmek için çok daha basit belki birazda düşünülmüş bir kaba kuvvet yöntemi diyebileceğimiz bir yöntem kullanmanın yeterli olacağını öğrendim.  Ödev teslimi için de hazırlamış olduğumuz videoyu sizlerle paylaşmak istedim, bu tarz bir sorununuz olduğunda belki fikir verir ya da problemi anlamanızda faydalı olur diye. Daha fazla uzatmadan videomu buraya ekliyorum.

Umarım sizler için faydalı bir içerik olur…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir