20.10.2016 Barış Manço – Arkadaşım Eşşek

Mrs. BytÉ > Genel > Müzik > Günün Parçası > 20.10.2016 Barış Manço – Arkadaşım Eşşek

20.10.2016 Barış Manço – Arkadaşım Eşşek

biremen-mizikacilar

Barış Manço‘nun bizim için ne kadar saygı değer ve kıymetli olduğunu bir önceki Barış Manço – Alla Beni Pulla Beni yazısında da Mrs. Byte bahsetmişti. Hem evrensel yaşam tarzı ile hem de her eseriyle bizlere bir duygu, bir düşünce, bir neşe kaynağı bu mükemmel sanatçımızı, bu kez de 1980 yapımı “Arkadaşım Eşşek” şarkısının klibini TRT’de 7’den 70’e programındaki tanıtımı ile sizlerle buluşturuyoruz…

Barış Manço‘nun anlatımıyla Grimm Kardeşler‘in bir eseri olan Bremen Mızıkacıları şu şekilde:

“Sahibi tarafından terk edilen bir eşek, yaşlanmış, kocamış bir köpek, fareleri bile tutamayan bir kedi, tüyde horoz… Bu dört kafadar bir gün yola çıkarlar ve Kuzey Almanya’nın taa Bremen kentine kadar giderler. (Aslında güzel ama uzun bir öyküdür, ben kısa keseceğim…) … Bu dört kafadar bir akşam, karınları aç, bir evin önünde dururlar. Üst üste binerler ve camdan bakarlar içeri. İçeride yemekler yeniyor. Kimler!?! – Hırsızlar… Hem de çaldıkları malları bölüşüyorlar. Dördü birden bir bağırmaya başlıyorlar. Düşünsenize: bir eşek, bir köpek, bir kedi, bir horoz… Beraber bağırıyorlar. Feci bir ses! Hırsızlar korkularından kaçarlar ve giderler. O günden beri de bir daha Bremen’de hırsız görünmez. Ondan sonra heykelini dikerler ve anlarlar, insanlar ki; horoz, kedi, köpek, eşek… Bunlar insanların dostu…”

Klibin içerisinde yer alan hikayenin Wikipedia kaynaklı hikayesi de aşağıdaki gibidir:

Bremen Mızıkacıları

Grimm Kardeşler (Jacob Grimm-Wilhelm Grimm)’in yazdığı masallardan biridir. Fabl uslübunda yazılmıştır. Sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumundan dolayı evden kaçan bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun Bremen’e gidip orada müzisyenlik yapma düşleri ana temadır. Yola çıkarak iyi arkadaş olurlar. bir kız ve annenin evine giren hırsızlar girdiği bir evin önünde dururken bir canavar silüetini andırmaları (eşek üstünde köpek, onun üstünde kedi, onun üstünde de horoz) ve hepsinin bağırması sonucu ortaya çıkan kakofoni hırsızları korkutur. Bu canavar silüetinden korkan hırsızlar bir daha asla geri dönmezler. Dört kafadar da bu evde yaşarlar.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bremen_M%C4%B1z%C4%B1kac%C4%B1lar%C4%B1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir